środa, 8 września 2010

Prognozy dla krajów Bałtyckich

Napewno nie zbłądzimy twierdząc, że od 2008 roku najpopularniejszą temą w świecie biznesu jest kryzys: jak z jego wybrnąć, kiedy on sie skończy, jakie będą jego skutki itp. My podajemy sytuację ekonomiczną i jej prognozy na rok 2011 krajów bałtyckich.
Urząd statystyczny Eurostat przedstawia następujące dane i prognozy dla krajów bałtyckich. W 2009 roku  największy spad PKB miała Łotwa -18%, najmniejszy Estonia (-14,1),  spad Litwy stanowi – 14,8 %. Widzimy, że PKB roku 2010 Estonii ma być 0,9%, natomiast Litwy i Łotwy zostaje ujemny. Dopiero w 2011 roku PKB LT, LV i EE przekroczy 3%.
Według “Dansk Bank” w 2010 roku gospodarka Estonii zmniejszy się na 1,8%, Łotwy – 4%, Litwy – 3%.
    Szwecki bank „Swedbank” prognozuje, że PKB Estonii wyrośnie 1,5 %, Łotwy spadnie na 3%, a Litwy na 2%.
    MFW prognozuje, że w 2010 roku PKB Litwy wzrośnie o 1,6%, w Łotwie spadnie na 4%, a Estonii – 0,1%. Szef MFW  Mark Allen w Europie Środkowej i Wschodniej mówił, że w 2011 rok dla krajów bałtyckich będzie trudny, ale w 2012 roku ekonomia ma wzrosnąć, jednak o ile nie wiadomo.
    Warto zaznaczyć, że w 2011 roku Estonia otrzymała pozwolenie  wprowadzić euro.
W końcu czerwca średnia cena metra kwadratowegow Wilnie  wynosiła   1485.62 EUR, w Rydze -  1437.05 EUR, a w Talinie - 1232.23 EUR.   Według „Rics European Housing”  ceny nieruchomości w krajach bałtyckich spadły od 27%  do 53%. Ze względu na bezrobocie, zmianę płac, emigrację oraz polityke kredytową banku rynek nieruchomości będzie długo wzrastać do góry. Jednak juz jest widoczna stabilizacja rynku nieruchomości,  cena wzrosła średnio około 3% w krajach bałtyckich (dane opierają się na statystyce nieruchomości największych miast, prowincje na wzrost nie wskazują).
Według analityków banku DnB NORD budownictwo powinno wzrosnąć nie raniej niż w 2011 roku  drugiej połowie. 2010 rok będzie najgorszym rokiem dla budownictwa za ostatni czas.
Wedłg dannych departamentu Statystyki w czerwcu 2010 roku w porównaniu z czerwcem roku 2009 roku import i eksport Litwy wzrósł odpowiednio 35 i 32%, eksport litewskich towarów wzrósł o 32,2%. W Estonii eksport zwiększył się o 7%, a import – 23%.  W czerwcu wartość eksportowanego towaru wynosi 652 mln. EUR, a importu – 770 mln. EUR. W porównaniu z 2009 rokiem eksport wzrósł o 42 mln. EUR, a import – 145 mln. EUR.
W połowie czerwca międzynarodowa firma ubezpieczeniowa „Coface” poprawiła ranking Litwy na A4 bez negatywnej perspektywy, zmiana zaszła z powodu lepszych perspektywów, które wskazuje zmniejszony  deficyt budżetowy (argument dyrektora „Coface Austria Kreditversicherung AG“ filiału na Litwie ubezpieczenia kredytów, marketingu i departamentu sprzedaży).
    Międzynarodowa agencja rankingowa „Fitch” w końcu lipca podjęła  ranking Estonii  z BBB+ do A. Perspektywa rankingu - stabilna. Główny powód decyzji - przystąpienie Estonii do strefy euro od 2011 roku.
Międzynarodowa agencja rankingowa „Standard & Poor” w lutym roku 2010 zmieniła ranking Łotwy z negatywnego do stabilnego.
Opierając się na dannych statystycznych, służb krajów bałtyckich, widzimy, że w pierwszym kwartale roku 2010 najmniejsze bezrobocie było na Litwie (18,1 %), a największe – w Łotwie (20,4 %), w Estonii stopa bezrobocia równa się 19,8%. W ciągu roku stopa bezrobocia na Litwie i Łotwie wzrosła 1,5 raza, natomiast w Estonii – 1,7 raza.



Dorota Wirpsza
Firma "Suparna"
www.suparna.eu
e-mail: info@suparna.eu

Kryzys to nie tylko zło

2008 rok wstrząsł świat ogólnoświatowym kryzysem ekonomicznym. Każde państwo recesję odczuło inaczej, ale zarazem i bardzo podobnie. Kryzys poznajemy po takich wskaźnikach jak spad PKB, szybki rost bezrobocia, spad inwestycji i inne.
Kryzys to nie tylko zło. Przed kryzysem na całym świecie pracowały różne firmy o tej samej działalności i możliwe, że nawet mieli podobne dochody.  Jednak w czasie zastoju wyżywają „najsilniejsze”, tzn. firmy, które znaleźli nowe resursy,mieli przygotowaną strategię antykryzysową lub potrafili szybko dostosować się do sytuacji ekonomicznej. W czasie kryzysu wyżywają giętkie przedsiębiorstwa, które potrafią zmienić swą standartowa strategię prowadzenia biznesu. Więc w ciagu 2 lat na rynku zostały tylko lidery swej działalności. Kryzys już odchodzi i ekonomia światowa wznosi się do góry. Dlatego teraz, naszym zdaniem,  w czasie ożywienia należy zawojowywać nowe rynki, szukać nowych mozliwości dla ekspansji swej produkcji czy usługi. Świat biznesu po kryzysie zmienił, zmieniliśmy sie i my. Teraz wiemy jakie przeszkody na nas czekają i możemy już być do nich przygotowami. Kto jeszcze nie zreagował,  ma okazję  wchodzić na rynki, bo gdy sytuacja się stabilizuje wolnych miejsc na rynku będzie znacznie mniej i oczywiście, że sytuacja wejścia będzie trudniejsza, więc proponujemy z nami dażyć do wspolnej celi.
Możemy państwu zaproponować swą pomoc, przy wejściu na rynek krajów Bałtyckich.

Dorota Wirpsza
Firma "Suparna"
www.suparna.eu
e-mail: info@suparna.eu